Fell Race Results 2011

The Bank Holiday Monday started off cloudy and wet for Austwick village’s annual Street Fair and Cuckoo Festival, so it was encouraging to see a good field of 107 seniors assembling outside the Game Cock Inn for the start of the “Amble”, the fell race held in conjunction with the Fair.

The course, which takes in local landmarks such as the Norber Erratics, Nick Pot, Sulber Nick (including a section of the “Three Peaks” route) and Crummack Dale, was slippery underfoot, so fast times were not expected.  However a quality field up at the front had other ideas.

The winner, in a new course record time, was Lee Athersmith in a time of 48:52, beating the old record of 49:23 set by James Logue in 2006.  Lee, a versatile performer who competes on the fell, track, road and cross-country for Bingley Harriers and the RAF, continued a run of good form by holding off Carl Bell from Howgill Harriers who finished in 49:50, 10 seconds faster than his winning time from last year.

Next were James Kevan and Ted Mason, with times good enough to win the race on previous occasions.

Nicholas Charlesworth of Wharfedale Harriers,  5th overall, was the only vet inside the top ten.  Alex Pilkington, from local club Settle Harriers, was the next, showing good recovery from a recent mountain bike accident.

The leading lady was Rachel Hill, who recently finished as 2nd lady in the Fellsman 62 mile race.  Her time was 1:06:38, just ahead of Robyn Anderson from Preston Harriers.  Third, and first W50, was Christine Whitaker of Keighley and Craven.

Earlier the juniors had experienced the worst of the weather conditions.  Despite this, Josh Newbold of Wharfedale Harriers stormed home in the Under 12 race in 10:41, 1 min 23s faster than his winning time from 2010.  Second was Kai Atkins from Pendle AC with William Bellard just holding off Thomas Marshall for third.

The leading girl was Natalya Irvine of Clayton le Moors Harriers in 12:02, with Kitty Morrison and Sally Ralphson battling it out for 2nd and 3rd..

In the U16 race, Ellie Lambert of Wharfedale Harriers was the overall winner  in 20:59.  The leading boy was Aaron Campion in 21:34.

Thanks are due to the marshalls and officials and to the local sponsors, who put up the generous prizes for the event.

RESULTS

SENIOR RACE (8MILES / 1200 FT)

Pos

Name Cat

Pos in Cat

Club

1

Lee Athersmith

Bingley Harriers & AC 48:52 (rec)

2

Carl Bell

Howgill Harriers 49:50

3

James Kevan

Horwich RMI 51:14

4

Ted Mason

Wharfedale Harriers 51:41

5

Nicholas Charlesworth M45

1

Wharfedale Harriers 51:46

6

Andy Brown

Clayton-Le-Moors Harriers 53:36

7

Mark McGoldrick

Wharfedale Harrriers 54:17

8

Christian Holmes

Wharfedale Harrriers 54:40

9

Harry Dalby

55:00

10

Danny Kevan

57:31

11

Alex Pilkington M40

1

Settle Harriers 57:39

12

Rogan Ashton M40

2

Otley AC 57:51

13

Richard Taylor M45

2

58:05

14

Sean Clare M45

3

Clayton-le-Moors Harriers 58:10

15

Roger Taylor M40

3

Preston Harriers 58:14

16

Paul Hesketh M45

4

Clayton-Le-Moors Harriers 58:25

17

Steven Bamber M45

5

Bowland Fell Runners 58:42

18

Darren Horner

Trawden AC 58:55

19

Neil Worswich M40

4

Clayton-Le-Moors Harriers 59:12

20

Neil Holding M50

1

West Pennine Runners 59:27

21

Paul Brown

Trawden AC 59:34

22

Matthew Haworth

Trawden AC 59:41

23

Darren Fishwick M40

5

Chorley Harriers 1:00:08

24

Phil Mather

1:00:21

25

Tim Court M45

6

Newburgh Nomads 1:00:23

26

Gary Johnston M50

2

Blackpool W & Fylde 1:00:23

27

Joel Dalby

1:00:37

28

Ken Taylor M60

1

Rossendale Harriers 1:00:45

29

Graham Moffatt M50

3

Howgill Harriers 1:00:46

30

Samuel Dalby

FRA 1:01:38

31

Dean Ralphson M40

6

Trawden AC 1:01:56

32

Mike McKenna M60

2

Dallam Running Club 1:02:07

33

Neil Alderman M45

7

Trawden AC 1:02:16

34

Peter Stobbs M45

8

Trawden AC 1:02:29

35

Fraser Livesey M50

4

Howgill Harriers 1:03:05

36

Philip Mason M50

5

Harrogate Harriers 1:03:15

37

Chris Campbell M40

7

Trawden AC 1:03:28

38

Tony Hall

Trawden AC 1:03:33

39

David Croll M45

9

Trawden AC 1:03:39

40

Paul Crabtree M40

8

Wharfedale Harriers 1:03:47

41

Ian Hutchinson M45

10

Bowland Fell Runners 1:03:48

42

Ryan Atkins

Pendle AC 1:04:31

43

Paul Hindle M45

11

Keighley & Craven AC 1:04:46

44

Andrew Hinde M50

6

Settle Harriers 1:04:51

45

David Candlin

1:04:55

46

Dave Kershaw M55

1

Chorley AC 1:05:09

47

Stuart Willliams M45

12

Blackpool W & Fylde 1:05:25

48

Andrew Haworth

Trawden AC 1:05;40

49

John Wilcock M45

13

Aurora Harriers 1:05:53

50

Matthew Hird

Wharfedale Harriers 1:06:31

51

Rachel Hill W40

1 (1)

FRA 1:06:38

52

Mark Hutchinson

1:07:12

53

Richard Brown M40

9

1:07:17

54

RobynAnderson W

2

Preston Harriers 1:07:25

55

Paul Jackson

Howgill Harriers 1:07:27

56

Jeffrey Pickup M55

2

Clayton-Le-Moors Harriers 1:07:35

57

Steve Jeffs M50

7

Dallam Running Club 1:08:23

58

Tim Jackson M40

10

Settle Harriers 1:08:45

59

Mick Craven M50

7

Todmorden Harriers 1:09:24

60

Stewart Johnson M60

3

Helm Hill Runners 1:09:45

61

Robert Smith M55

3

Trawden AC 1:09:48

62

Robert Shuttleworth M40

11

Dallam Running Club 1:09:49

63

John Orrell M45

14

Blackburn Harriers & AC 1:09:53

64

Gary Taylor M45

15

Darwen Dashers 1:09:54

65

Andrew Broekhuzen M40

12

Harrogate Harriers 1:10:05

66

William Lowe M50

8

FRA 1:10:12

67

Mark Charnly

1:10:37

68

Martin Smillie M50

9

FRA 1;10:39

69

Mark Whitaker M45

16

Keighley & Craven AC 1:10:43

70

Peter Murray M40

13

York Acorn 1:10:45

71

Gordon Rowson M45

17

1:10:47

72

Stuart Leveridge M40

14

1:11:06

73

Christine Whitaker W50

3 (1)

Keighley & Craven AC 1:11:12

74

Martin Hancock M40

15

FRA 1:11:17

75

Dan Moss M45

18

Dark Peak Fell Runners 1:11:36

76

Andrew Kitts M45

19

Keighley & Craven 1:12:07

77

Sally Rouse W40

4 (2)

Howgill Harriers 1:12:23

78

Ged Turner M50

10

1:12:24

79

Fionnuala Swann W

5

Trawden AC 1:12:31

80

Debbie Mahoney W45

6 (1)

Settle Harriers 1:13:01

81

Mark Rogers

1:13:06

82

Wayne Walsh M50

11

Bowland Fell Runners 1:13:31

83

Helen Price W40

7 (3)

Harrogate Harriers 1:13:32

84

Mark Bennett

Wharfedale Harriers 1:14:10

85

Martyn Price M45

20

Harrogate Harriers 1:14:31

86

Judith Marshall W

8

Settle Harriers 1:14:44

87

Paul Wilson M50

12

Wharfedale Harriers 1:14:50

88

Angela Donlan W

9

Wharfedale Harriers 1:15:04

89

Adrian Leigh M50

13

Dallam Running Club 1:15:21

90

David Timmins M55

4

FRA 1:15:29

91

Andrew Firth M50

14

Clayton-Le-Moors Harriers 1:16:25

92

Raj Madhas M40

16

Wharfedale Harriers 1:16:40

93

Andrea Edmondson W40

10 (4)

Settle Harriers 1:16:46

94

Dave Smith M40

17

Trawden AC 1:17:18

95

Jean Powell W40

11 (5)

Wharfedale Harriers 1:19:22

96

Ian Hartman M60

4

FRA 1:19:37

97

Paul Watts M50

15

Saltaire Striders 1:19:39

98

Jane Croft W45

12 (2)

Harrogate Harriers 1:20:04

99

Neil Taylor M50

16

Wharfedale Harriers 1:22:29

100

Kevin Rogan M50

17

Wharfedale Harriers 1:22:29

101

Janet Haworth W45

13 (3)

1:22:30

102

Helen Wain W45

14 (4)

1:22:49

103

Sarah Cross W40

15 (6)

Settle Harriers 1:22:56

104

Helen Greenep W45

16 (5)

Settle Harriers 1:24:54

105

Sarah Johnson W

17

Saddleworth Runners Club 1:25:39

106

Stef French W

18

Fell Ponies 1:31:14

107

Manuel Moreno M65

1

Serpentine Running Club 1:31:32

UNDER 12 RACE

(1.25 miles)

Pos

Name Boy / Girl

Pos in Cat

Club

Time

1

Josh Newbold B

Wharfedale Harriers

10:41

2

Kai Atkins B

Pendle AC

11:15

3

William Bellard B

Clayton-Le-Moors Harriers

11:32

4

Thomas Marshall B

Settle Harriers

11:33

5

Natalya Irvine G

1

Clayton-Le-Moors Harriers

12:02

6

Logan Hargreaves B

Wharfedale Harriers

12:14

7

Joe Alderman B

Pendle AC

12:19

8

James Maxwell B

Settle Harriers

12:36

9

Ciaran Crabtree B

Wharfedale Harriers

12:43

10

Euan Frazer B

Trawden AC

12:54

11

Josh Bellard B

Clayton-Le-Moors Harriers

12:55

12

Patrick Ralphson B

Trawden AC

13:08

13

Ian Shuttleworth B

Settle Harriers

13:30

14

Kitty Morrison G

2

Settle Harriers

13:35

15

Sally Ralphson G

3

Trawden AC

13:48

16

Izzy Hill-Newell G

4

14:05

17

Lucy Maxwell G

5

Settle Harriers

14:48

18

Ben Wain B

19

Ella Atkins G

6

Pendle AC

14:50

 

UNDER 16 RACE

(2.25 miles)

Pos

Name Boy / Girl Pos in Cat Club

Time

1

Ellie Lambert G

1

Wharfedale Harriers

20:59

2

Aaron Campion B

1

21:34

3

Heidi Murray G

2

Helm Hill Runners

22:53

4

Sally Handford G

3

Keighley & Craven AC

25:11

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Are you human? Please answer the following question... *