Austwick Amble and Fell Race 2012

AUSTWICK AMBLE FELL RACE – 4 JUNE 2012

RESULTS

SENIOR RACE (8MILES / 1200 FT)

Pos

Name Cat

Pos in Cat

Club Time

1

Dominic Raby

Chorley Harriers 52:26

2

Andy Beanland

Settle Harriers 53:24

3

Rogan Ashton M40

1

Otley AC 54:59

4

John Hosker

Howgill Harriers 55:46

5

Andy Staveley M50

1

Burnden Road Runners 56:32

6

Chris Upson M40

2

Westerlands 56:50

7

Joel Dalby

Skipton AC 57:05

8

Darren Horner

Trawden AC 57:59

9

Martyn Pollitt M50

2

Burnden Road Runners 58:03

10

Paul Archer M40

3

Clayton-Le-Moors Harriers 58:08

11

David Croll M50

3

Trawden AC 58:24

12

Paul Brown

Trawden AC 58:37

13

Graham Moffat M50

4

Howgill Harriers 58:48

14

Sam Dalby

FRA 59:10

15

Ben Crawshaw U23

1

59:26

16

Darren Graham M40

4

Todmorden Harriers 60:18

17

Tony Hall M40

5

Trawden AC 61:05

18

Steve Carr M50

5

61:31

19

Gary Taylor M40

6

Darwen Dashers 61:57

20

Neil Worswick M40

7

Clayton-Le-Moors Harriers 62:14

21

Richard Scott M40

8

Bingley Harriers 62:29

22

Neil Alderman M50

6

Trawden AC 62:53

23

Diane Haggar W40

1(1)

Ilkley Harriers 63:00

24

Peter Stobbs M40

9

Trawden AC 63:21

25

John Wilcock M40

10

Clayton-Le-Moors Harriers 63:28

26

Molly Ralphson W

2

Trawden AC 63:45

27

Brian Miller M50

7

Harrogate Harriers & AC 63:54

28

Michael Griffin

Wharfedale Harriers 64:07

29

Dean Ralphson M40

11

Trawden AC 64:14

30

William Lowe M50

8

Rossendale Harriers & AC 64:47

31

Jeffrey Pickup M60

1

Clayton-Le-Moors Harriers 64:51

32

Mark Hutchinson

65:34

33

Isaline Kneale W40

3(2)

Burnden Road Runners 65:43

34

Michael Bray M40

12

Wharfedale Harriers 66:11

35

Mark Rogerson

Settle Harriers 67:02

36

Fiona Hall W40

4(3)

Trawden AC 67:06

37

Colin Valentine M50

9

Keswick AC 67:21

38

Andrew Hinde M50

10

Settle Harriers 67:53

39

Paul Jennings M40

13

68:04

40

Neil Taylor M40

14

Skelmersdale Harriers 68:05

41

Roger Gooding

Springfield Striders 68:13

42

Dick Ballantine M40

15

Keighley & Craven AC 68:30

43

James Thompson U23

2

FRA 68:58

44

Martin Thompson M40

16

FRA 69:04

45

Darran Hull M40

17

Springfield Striders 69:25

46

Ellie Homewood W

5

Westerlands CCC 69:43

47

Stuart Leveridge M40

18

69:47

48

Mark Irvine

Bowland Fell Runners 69:53

49

Ken Livesey M50

11

Trawden AC 70:50

50

Matt Hird

Wharfedale Harriers 71:14

51

Mark Christie M40

19

71:24

52

Shirley Staveley W40

6(4)

Burnden Road Runners 71:29

53

Alec Christie U23

3

71:30

54

Ryan Atkins

Pendle AC 72:16

55

Trevor Milner M50

12

Dark Peak Fell Runners 72:26

56

Anna Anderson W

7

Pendle AC 73:58

57

Mark Charnley M40

20

74:12

58

Ian Goodyear M60

2

Bingley  Harriers 74:20

59

Anne Pickles W50

8(1)

74:36

60

Amanda Mellor W40

9(5)

74:39

61

Mark McConville M40

21

Trawden AC 74:52

62

Lucy Alderman WU23

10(1)

Pendle AC 75:02

63

Ian Walker M50

13

Wakefield Harriers 75:08

64

Janet Haworth W40

11(6)

Rossendale Harriers 75:46

65

Christine Jennings W40

12(7)

75:48

66

Liz Casey W50 13(2) Abbey Runners 75:54

67

Graham Breeze M60

3

Ilkley Harriers 76:22

68

Lorna Balmer W40

14(8)

Clayton-Le-Moors Harriers 76:31

69

Ian Hartman M60

4

FRA 76:46

70

Peter Lambillion-Jameson M50

14

77:55

71

Robert Hirst M60

5

Clayton-Le-Moors Harriers 81:24

72

Sue Morley W50

15(3)

Ilkley Harriers 84:05

73

Emma David W

16

Nidd Valley Road Runners 86:01

74

Mark David M40

22

Nidd Valley Road Runners 86:01

75

Sally Robinson W40

17(9)

Bingley Harriers 87:40

76

Angela Shuttleworth W50

18(4)

Howgill Harriers 87:41

77

Don Buffham M50

15

Otley AC 88:18

78

Jennie Stevenson W40

19(10)

91:38

79

Alan Smith M50

16

91:38

80

Hazel Hunter W

20

109:20

81

Melanie Steele W

21

111:58

UNDER 12 RACE

(1.25 miles)

Pos

Name Boy / Girl

Pos in Cat

Club

Time

1

Kai Atkins B

Pendle AC

11:14

2

William Bellard B

Clayton-Le-Moors Harriers

11:50

3

Patrick Ralphson B

Trawden AC

12:27

4

Sebastian Segger-Staveley B

Settle Harriers

12:28

5

Thomas Lothian B

13:17

6

Sam Morphet B

13:27

7

Joe Alderman B

Pendle AC

13:33

8

Bob Evans B

Settle Harriers

13:39

9

Ian Shuttleworth B

Dallam RC

14:40

10

Marie Lothian G

1

15:14

11

Jessica Hutchinson G

2

15:40

12

Alice Wood G

3

16:39

13

Tom Stevenson B

18:13

14

Eleanor Stevenson G

4

18:33

15

Kate Sutcliffe G

5

22:54

16

Oliver Sutcliffe B

22:54

UNDER 16 RACE

(2.25 miles)

Pos

Name Boy / Girl Pos in Cat Club

Time

1

Aaron Campion B

22:38

2

Josh Bellard B Clayton-Le-Moors Harriers

23:33

3

Imogen Campion G 1

25:03

Course Records

Men L. Athersmith 48:52 (2011)
Women C Leah 57.05 (2006

Austwick Amble Fell Race Circuit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Are you human? Please answer the following question... *