AUSTWICK AMBLE FELL RACE – MONDAY 27 MAY 2013

This year’s Austwick Amble, held in conjunction with with the Annual Street Market was a record-breaking one in many respects.

Firstly, there were 166 starters in the senior race, a new record for the race and double the 2012 entry.  There were 42 runners in the two junior races, also a record.  Furthermore, there were 2 new course records set in the senior race (although this was guaranteed – see below!)

The Under 12s (24 of them) set off from the village green at 11.45am on a very tough 2 km course including a circuit of the Little Norber field just off Thwaite Lane.  Conditions were dry and the going fast.  The winner was Jack Hutchinson of Hyndburn AC in an impressive 10mins 53 seconds, closely followed by Jack Muir (Wharfedale Harriers) and Harry Bowen (Ambleside AC).  The first girl home was Eve Hutchinson also of Hyndburn with Kitty Morrison of Settle Harriers in second and Ellen Kearney (Wirral AC) third.

The Under 16 race followed at 12.15pm.  An encouraging number of 16 runners set off on an out-and-back route to checkpoint one of the senior race, located amongst the Norber Erratics and involving some scrambling over rock and a technical descent.  Harry Muir (Wharfedale) took the honours ahead of Luke Bowen (Ambleside) and Mark Mahoney (Settle).  Ellie Lambert (Wharfedale) was first girl ahead of Issy Wharton (Calder Valley) and Aileen Kearney (Wirral).

The senior race (8 miles with 1,200 feet of ascent and descent) was boosted by a number of clubs including the event in their “Club Championships”.   The 166 runners headed off from Austwick Village at 1.00pm, just as the first few drops of rain could be felt.

The course this year had been changed to remove some of the tarmac at the end of the race, replacing this with 3 fields of grassland and a number of stiles.  In fact a last- minute diversion had to be made to the course due to the unscheduled appearance of a large white bull in the the 3rd of the fields !

Because of the course change, new records would have to be instigated and it was Lee Athersmith from Bingley Harriers and AC who took the honours in a time of 48mins 44 seconds, impressively 8 seconds faster than his record on the “old” course despite all the additional stiles to negotiate.

Close behind Lee, and pushing him hard, were local runners Paul Webb and Ted Mason (Wharfedale Harriers).  Also not far adrift was leading “Vet 40” Nick Charlesworth, also from Wharfedale.  His clubmate Sam Haggar was leading under 23 runner.  The Vet 50 prize went to James Cantwell from Pudsey Racers in an impressive 55mins 26 seconds.

The ladies winner (and new record-holder with 60mins 04secs) was Holly Page from Calder Valley who was also first U23.  Sarah Kearney (Wirral) took 2nd, some 43 seconds behind with Sue Burns 3rd and first lady Vet 50.   Leading Vet 40 was Jayne Butterworth from Skipton AC.

Meanwhile the rain was getting progressively harder, making conditions tricky for the runners, especially over the limestone sections.  Two runners sustained ankle injuries but were quickly located and brought back to the village by the local Cave.Rescue.Organisation (CRO) rescue team.

The rain also made conditions for timekeepers and recorders as results sheets were reduced to pulp!  Full results (hopefully accurate) were eventually produced however and are shown below.

Many thanks to all the marshals and officials who helped put on the race and to all those who ran in it.   Many thanks to the CRO and to sponsors Castleberg Outdoors and Horton Landscaping for providing prizes for the races.

AUSTWICK AMBLE FELL RACE – 27 MAY 2013

PROVISIONAL RESULTS

SENIOR RACE (13km/365m)

Pos

Name Cat.

Pos

Ladies

Club

Time

1

Lee Athersmith   Bingley Harriers & AC 48:44 (rec)

2

Paul Webb   Unattached 49:03

3

Ted Mason   Wharfedale Harriers 49:15

4

Nick Charlesworth M40 Â Wharfedale Harriers 49:39

5

Quentin Lewis   Baildon Runners 49:52

6

Tim Black   Calder Valley FR 49:52

7

J Helliwell   Calder Valley FR 51:57

8

John Deegan M40 Â Ambleside AC 52:13

9

Mark Chippendale M40 Â Bowland FR 52:15

10

Graeme Brown   Calder Valley FR 52:47

11

John Hosker   Howgill Harriers 53:22

12

Sam Haggar MU23 Â Wharfedale Harriers 53:31

13

Rob Dewhurst M40 Â Ambleside AC 53:49

14

Matt Fretwell MU23 Â Settle Harriers 54:06

15

Harry Dalby   Pudsey & Bramley 54:29

16

Rogan Ashton M40 Â Otley AC 54:46

17

Paul Carman   Wharfedale Harriers 54:54

18

Andy McFie M40 Â Todmorden H & AC 55:09

19

James Cantwell M50 Â Pudsey Racers 55:26

20

Keith Emery   Knaresborough Striders 55:33

21

Paul M Crabtree M40 Â Wharfedale Harriers 55:56

22

Robert Paradise   Calder Valley FR 56:09

23

Mark Wharton M40 Â Calder Valley FR 56:54

24

Sam Dalby   Settle Harriers 57:34

25

Liam Gough MU23 Â Â 57:43

26

Richard Sunderland   Calder Valley FR 57:56

27

Giles Simon   Calder Valley FR 58:14

28

Ryan Belshaw   Trawden AC 58:17

29

Steve McLean M50 Â Southport Waterloo 58:20

30

Chris Pender   Newburgh 58:37

31

Dave Potter   Trawden AC 58:43

32

Darren Horner   Trawden AC 58:43

33

Paul Lambert M40 Â Wharfedale Harriers M40

34

Joel Dalby   Skipton AC 59:31

35

Dan Taylor   Todmorden H & AC 59:32

36

Lee Shimwell   Calder Valley FR 59:35

37

Graham Moffat M50 Â Howgill Harriers 59:50

38

Scott Davies M40 Â Wharfedale Harriers 59:56

39

Holly Page

W U23

1

Calder Valley FR 60:04

40

Brian Kennedy M50 Â Settle Harriers 60:19

41

Ivan Whigham M50 Â Clayton-Le-Moors 60:35

42

Mike Bigmore M40 Â Â 60:36

43

Chris Campbell M40 Â Trawden AC 60:44

44

Sarah Kearney W35

2

Wirral AC 60:47

45

Neil Bowyer M40 Â Swaledale RR 61:14

46

Martin Pennington    61:30

47

Ian Hutchinson M50 Â Bowland FR 61:31

48

Michael Toman M40 Â Rossendale Harriers 61:39

49

Mark Irving   Bowland FR 61:50

50

J Wilcock M50 Â Clayton-Le-Moors Harriers 61:59

51

Charles Dunning M40 Â Â 62:15

52

Richard Briscoe   Clayton-Le-Moors Harriers 62:40

53

Paul Hindle   Wharfedale Harriers 62.45

54

Sue Burns W50

3

Clayton-Le-Moors H 63:00

55

Mark Rogerson   Settle Harriers 63:07

56

Gary Platt M50 Â Chorley AC 63:10

57

Ben Crawshaw    63:24

58

Andrew Thorpe M40 Â Calder Valley FR 63:25

59

James Kershaw   Calder Valley FR 63:37

60

Jason Merrett M40 Â Alchester 63:39

61

Gary Baumer M40 Â Clayton-Le-Moors Harriers 63:41

62

Michael Dean M40 Â Calder Valley FR 64:03

63

Nick Roscoe M40 Â Clayton-le_Moors Harriers 64:10

64

Tim Jackson M40 Â Settle Harriers 64:19

65

David Copping M40 Â Keighley and Craven AC 64:34

66

Jayne Butterworth W40

4

Skipton AC 64:38

67

John Fortescue M50 Â Abbey Runners 64:41

68

James Lee M50 Â NYP Tri 64:52

69

Adrian Dixon M60 Â FRA 65:04

70

Matthew Oglethorpe M40 Â Â 65:49

71

Christina Singleton W

5

Trawden AC 65:51

72

Brian Horsley M60 Â Calder Valley FR 66:05

73

Ian Newbold M40 Â Wharfedale Harriers 66:08

74

Grace Dalby W Â Â 66:15

75

Michael Griffin M40 Â Wharfedale Harriers 66:23

76

Martyn Chapman M40 Â Â 66:28

77

Justin Eckersley M40 Â Â 66:28

78

Kate Mansell W40

6

Calder Valley FR 66:34

79

Kenneth Livesey M50 Â Trawden AC 66:49

80

Harry Atkinson M60 Â Bingley Harriers & AC 67:27

81

Emily Kearney W U23

7

Wirral AC 68:15

82

Debbie Wilson W40

8

Trawden AC 68:23

83

Ryan Atkins M40 Â Trawden AC 68:42

84

David Smith M40 Â Trawden AC 68:55

85

Mark David M40 Â Nidd Valley RR 69:04

86

Pete Merifield M50 Â Â 69:13

87

Mick Craven M50 Â Todmorden H & AC 69:19

88

Peter Gallagher   Baildon Runners 69:23

89

Mark Charnley M40 Â Â 69:25

90

Kerrie Bretherton W

9

Trawden AC 69:25

91

Gary Wilson   Settle Harriers 69:35

92

Robert Shirlaw M40 Â Halifax Harriers 69:50

93

Steven Moss M60 Â FRA 69:58

94

Mark Latham M50 Â Bingley H & AC 69:59

95

Helen Buchan W

10

Calder Valley FR 70:01

96

Neil Worswick M40 Â Clayton-Le-Moors H 70:19

97

John Orrell M40 Â Blackburn H & AC 70:22

98

Sharon Williams W40

11

Abbey Runners 70:35

99

Jan-Friedrich Wulf M40 Â Settle Harriers 70:58

100

Stephen Firth   Bingley Harriers & AC 71:04

101

Anthony Hall M40 Â Trawden AC 71:11

102

Graham Schofield M60 Â Chorley AC 71:58

103

Paul Wilson M50 Â Wharfedale Harriers 71:22

104

Gary Allsopp M40 Â Settle Harriers 71:30

105

Dany Robson W40

12

Trawden AC 71:36

106

Martin Thompson M50 Â Â 71:41

107

Pete Ellwood M40 Â Settle Harriers 71:50

108

Dave Culpan M50 Â Calder Valley FR 72:07

109

Ashley Hardwell M50 Â Â 72:21

110

Rod Sutcliffe M60 Â Calder Valley FR 72:37

111

Autumn Howard W

13

Trawden AC 72:43

112

Gillian Wisbey W40 Â Calder Valley FR 72:48

113

Phil Robinson M50 Â Nidd Valley RR 73:21

114

Peter Jagan M60 Â Bingley H & AC 73:26

115

Andrea Edmondson W40

14

Settle Harriers 73:32

116

Ian Goodyear M60 Â Bingley Harriers & Acc 73:40

117

Stuart Procter   Clayton-Le_Moors H 73:55

118

Julia Murfin W40

15

Settle Harriers 74:04

119

Clare Emma Wild W U23

16

Settle Harriers 74:09

120

Adam Howard   Trawden AC 74:27

121

Nicholas Hutchinson M40 Â Hyndburn AC 74:33

122

Sarah Tait W40

17

Calder Valley FR 75:11

123

Caroline Harding W40

18

Pudsey & Bramley AC 75:25

124

Mark Askew   Scunthorpe & District AC 75:26

125

Dave Beston M50 Â Abbey Runners 75:49

126

Ros Blackmore W40

19

Swaledale RR 75:56

127

Janet Haworth W50

20

Rossendale Harriers

76:02

128

William Lowe M50 Â Rossendale Harriers 76:06

129

David Wild M50 Â Settle Harriers 76:07

130

Richard Hindle M60 Â Keighley & Craven AC 76:26

131

Caron Ralph W40

21

Otley AC 76:30

132

Brian Wildman M40 Â Clayton-Le-Moors H 76:42

133

Stuart Clarkson   Swaledale RR 77:25

134

Rachel Whalley W40

22

Trawden AC 78:07

135

Lynn Whittaker W50

23

Wharfedale Harriers 78:20

136

Emma David W

24

Nidd Valley RR 78:26

137

Michael Smith M50 Â Bingley Harriers & AC 78:41

138

Chris Ellison    79:15

139

Jean Rawlinson W60

25

Clayton-Le-Moors H 79:23

140

Caren Crabtree W

26

Wharfedale Harriers 80:00

141

Rhys North M50 Â Bingley Harriers & AC 80:14

142

Sarah Cross W40

27

Settle Harriers 81:00

143

Karen Wood W40

28

Trawden AC 81:02

144

Linda Greensmith W

29

Howgill Harriers 82:07

145

Lucy Mallinson W

30

 82:22

146

Donna Marsden W

31

Trawden AC 83:50

147

Neil Taylor M50 Â Wharfedale Harriers 83:52

148

Manuel Moreno M60 Â Serpentine 84:13

149

Helen Greenep W40

32

Settle Harriers 84:35

150

Robert Hirst M60 Â Clayton-Le-Moors Harriers 85:00

151

Faye Firth W

33

Bingley Harriers & AC 85:22

152

Jan Mullen M50 Â Â 85:35

153

Anne Handley W40

34

Wharfedale Harriers 86:06

154

Kim Livesey W

35

Trawden AC 86:18

155

Angela Shuttleworth W50

36

Howgill Harriers 86:33

156

Lindsey Wilson W40

37

 87:42

157

Jacqueline Carter W50

38

Spenborough AC 87:48

158

Sally Robinson W40

39

Bingley Harriers & AC 87:51

159

Anne Muher W40

40

Wharfedale Harriers 89:35

160

Richard Handford M50 Â
  1. & Craven AC
90:45

161

Stella Cross W50

41

Abbey Runners 99:23

162

Sarah Chalmers W40

42

Nidd Valley RR 99:44

163

Sarah Hoyes W

43

 103:06

164

Katrina Chenery W

44

 103:06

UNDER 12 RACE

(2 km)

Pos

Name Boy / Girl

Pos in Cat

Club

Time

1

Jack Hutchinson B

1

Hyndburn AC

10:53

2

Jack Muir B

2

Wharfedale Harriers

11:04

3

Harry Bowen B

3

Ambleside AC

11:15

4

Sebastian Segger-Staveley B

4

Settle Harriers

11:30

5

James Bowen B

5

Ambleside AC

11:44

6

Eve Hutchinson G

1

Hyndburn AC

11:59

7

Arran Kearney B

6

Wirral AC

12:07

8

Bob Evans

B

7

Settle Harriers

12:54

9

R Moses B

8

Telford AC

13:05

10

Kitty Morrison G

2

Settle Harriers

13:22

11

Ellen Kearney G

3

Wirral AC

13:31

12

George Milner B

9

Wharfedale AC

14:04

13

Freddie Spensley B

10

Settle Harriers

14:24

14

Marie Lothian G

4

Â

14:44

15

Millie Lock G

5

NYP Tristars

14:44

16

Erin Cummins G

6

Settle Harriers

14:47

17

William Dunning B

11

Calder Valley FR

15:08

18

Emily Hutchinson

G

7

Hyndburn AC

15:18

19

Ellie Singleton G

8

Â

15:36

20

Amy Phythian-Lee G

9

NYP Tristars

15:59

21

Emma Oglethorpe G

10

Â

16:56

22

Jemima Bretherton G

11

Â

17:05

23

Will Potter B

12

Trawden AC

17:52

24

Annabel Bretherton

G

12

Trawden AC

18:52

UNDER 16 RACE

(4 km)

Pos

Name Boy / Girl

Pos in Cat

Club

Time

1

Harry Muir B

1

Wharfedale Harriers

18:22

2

Luke Bowen B

2

Ambleside AC

18:44

3

Mark Mahoney B

3

Settle Harriers

19:05

4

Ieuan Kearney B

4

Wirral AC

20:16

5

Ellie Lambert G

1

Wharfedale Harriers

20:30

6

Aaron Campion B

5

Settle Harriers

20:45

7

Jake Shuttleworth B

6

Ambleside AC

21:24

8

Issy Wharton

G

2

Calder Valley FR

22:02

9

Calum Lothian B

7

Â

22:16

10

Josh Bellard B

8

Â

22:18

11

Aileen Kearney G

3

Wirral AC

22:23

12

Lucas Drummond B

9

Â

23:07

13

James Maxwell B

10

Settle Harriers

23:39

14

Sally Handford (U18) G

4

Keighley & Craven AC

24:37

15

Thomas Lothian B

11

Â

24:52

16

Katie Handford G

5

Keighley & Craven AC

25:57

2013 Austwick Amble Fell Race Circuit

The senior race starts and finishes in Austwick village centre (GR768684) and is run over a loop circuit of approximately 8 miles / 13 km and covering a total ascent of 1200 ft / 370m.

The outward journey over the first 4 miles passes through the beautiful Crummockdale limestone scenery and briefly joins Sulber Nick (which connects the Yorkshire peaks of Pen y Ghent and Ingleborough). The return leg descends slowly back through spectacular scenery to Austwick, and to the start point on the village green.

In response to suggestions made in the past by some runners, we have decided to slightly modify the course. In 2013 the tarmac road back into the village will be replaced by a route over fields and stiles. The overall length of the race will be largely unaffected. Juniors are unaffected.

The fastest recorded times are 48:52 (men – L.Athersmith – 2011) and 57:05 (women – C Leah – 2006), although the revised circuit in 2013 will create a new fastest time.

In 2010 over 100 runners completed the race.

The Junior U16 race is run over a shorter distance of 2.25 miles / 4km, and runners are required to reach checkpoint #1 before returning to the village. Fastest time is approx 15 minutes.

The Junior U12 race is approx 1.25 miles / 2km. Fastest time is approx 12 minutes.

The Austwick Fell Race is affiliated to the Fell Running Association and is organised under FRA guidelines.

The U12 Juniors start at 11:45am. The U16 Juniors start at 12:15pm. The Seniors start at 1pm.

Registration is £4 on the day, from 10:30 on the village green. Please register early!

The first three senior men and women receive £30, £20, £10 respectively

The first three junior boys and girls U12 receive £5, £3, £1 respectively

The first three junior boys and girls U16 receive £5, £3, £1 respectively

First man and woman over 40 receives £10 each

First man and woman over 50 receives £10 each

First man and woman over 60 receives £10 each

Refreshments are available on the course on a LandRover at Sulber Nick, and on the village green.

The fell race is organised in conjunction with the Austwick Street Market festivities.

First Aid cover will be provided by St John Ambulance Brigade on the village green. A Land Rover with refreshment will be sited at the Sulber Nick checkpoint.

The race circuit will be well marked by strategically placed flags, and race marshals will be stationed at every checkpoint to identify all runners by number. Marshals will have phone contact with the village green and with each other.

Clapham Cave Rescue has been advised of the race details and will be on standby.

In the event of inclement weather, all runners will be advised to wear suitable body protection.

The roads through the village will be closed to traffic for the duration of the fell race and Street Market

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Are you human? Please answer the following question... *